Přijměte pozvání na prskanec, křapáč nebo škramplatu

Jste zvědaví, na co jsem vás vlastně pozvala? Nebojte se, není to nic, co byste neznali. Jen jiný kraj má pro tuto pochutinu jiný název. Než vám prozradím, o co se vlastně jedná, zatouláme se chvíli do historie tohoto pokrmu. Původně se k nám dostal z oblasti Maďarska, slovanských a germánských národů. Dnes se nalézá snad na každém jídelním lístku v bistrech, restauracích i značkových hotelích.

Máte rádi brambory? Neváhejte se pustit do díla

Základem tohoto pokrmu jsou brambory, které jsou dostupné celoročně. Další přísady se mění podle možností, dostupného materiálu nebo i podle toho, v jakém kraji se dělají. A odtud si pak každý nese svůj originální název. Prskanec je známý v oblasti Benešova, křapáč zase ve východních Čechách v oblasti Letohradu. Škramplat vám připraví v Pardubicích. A když budete mít chuť si zajet do Plzně, dostanete na talíř vošouch. Už vás nebudu dál trápit dalšími názvy jako trinčka, toč nebo cmunda. Někteří z vás již poznali zázrak století a tím je bramborák.

Vyrůstala jsem ve městě, kde byl krámek, ve kterém se bramboráky vyráběly. Jejich vůně se šířila po celém blízkém okolí a doslova lákala k zakoupení tohoto chutného výrobku. Fronty byly až do vstupních dveří a lidé odcházeli naprosto spokojení s teplou plackou v ubrousku, mastnou pusou a úsměvem na tváři. Sbíhají se vám sliny? Neváhejte a pojďme si pár bramboráků připravit.
 
Co budete potřebovat?
Brambory, sůl, pepř, česnek, majoránku, 1 vajíčko, hladkou mouku, mléko. Kdo má rád maso, může přidat salám nebo uzené. Olej na smažení a pánvičku.
Postup:
Brambory oloupete a nastrouháte na jemném struhadle. Necháte chvíli stát, potom scedíte vodu se škrobem a přidáte všechny suroviny tak, aby se vytvořilo těsto, které nebude ani moc tuhé, ani moc tekuté. Rozpálíte olej a naběračkou vlijete těsto, které rozprostřete po pánvi. Smažíte do hněda po obou stranách. Přebytečný tuk odsajete ubrouskem.

Bramboráčky se dají konzumovat samotné nebo jako příloha. Dále je můžeme plnit masem, sýrem, zelím. Zkrátka každý má svoji oblíbenou verzi. V dnešní době se dá již výrobek zakoupit jako polotovar, v prášku nebo zmražený.
Přeji dobrou chuť.