Když přijde člověk na operu, myslím, že je fascinován jednou věcí. Jak je možné, že ti umělci dovedou to, co všichni jejich kolegové s ostatních oborů dohromady.
Na to, aby mohl člověk vystupovat v opeře, musí být
o dobrý herec
o skvělý zpěvák
o a ještě mít dobrou fyzičku.
Některá představení jsou tolik fyzicky náročná, že mi uniká, kde berou její představitelé dostatek dechu. První opera se objevila na konci šestnáctého století, jak jinak, v Itálii. Brzy se ale dostala do celé Evropy.
Geniální Mozart
Už za dvě stě let po vzniku prvního operního představení, mohli lidé obdivovat neuvěřitelný talent skladatele, jemuž byl sice vyměřen krátký čas na tomto světě, přesto však dokázal vytvořit dílo, které bere dech. Jsem přesvědčena, že neexistuje člověk, který by neznal jméno Wolfgang Amadeus Mozart. A jistě mu okamžitě naskočí alespoň tři jeho nejznámější opery.
a) Figarova svatba– komická opera z roku 1786, jejíž hlavní náplní je láska a nevěra na španělském venkově. Zajímavé je, že s tímto dílem Mozart u svého vídeňského publika naprosto propadl. Uspěl však v Praze.
b) O rok později si Pražané vyžádají na umělci, který už je více v Čechách, nežli v Rakousku, další dílo. Vzniká skvělý Don Giovanni, který má ve Stavovském divadle nebývalý úspěch. Právě po jejím uvedení pronesl Mozart památnou větu o jeho Pražanech, kteří mu rozumějí. Zpěvohru o životě a konci jednoho svůdníka, kritika dodnes označuje za jedno z nejlepších děl vůbec.
c) Následovala poslední opera, Kouzelná flétna, která je dodnes nejhranějším dílem světových operních jevišť.
Čínská opera
Zajímavou variantou je čínská opera.Zatímco klasická vznikla pro pobavení vyšších kruhů, čínská opera vyrostla z lidových zpěvů.
Umělci, kteří ji provozují, musejí být zdatní
o nejen v herectví a zpěvu,
o ale ovládat i akrobacii
o a bojová umění.
Specifikem tohoto umění jsou výrazné kostýmy, a ještě výraznější líčení. Až do počátku dvacátého století bylo doménou pouze mužů. Dnes už se mohou na jevišti uplatnit i ženy.