Doma je nuda, co teď?

Sport je pro jednoho vášnivým koníčkem, bez kterého nemůže žít a pro druhého peklo, o kterém nemůže ani slyšet. Jedni bez špetky sportování nevydrží déle, než půl dne a druzí se jakékoliv činnosti vyhýbají jako čert kříži. Proč vůbec sportovat? Kde je hranice, kdy je sport ještě zdravý a tělu prospěšný, a kdy už tělo spíše trpí? Kolik to stojí a v jakém věku je nejlepší začít?

Důvody

 
Mnoho lidí si řekne, proč by měli sportovat, či se alespoň trochu hýbat, když jim jejich vzhled vyhovuje a jsou více či méně zdraví. Samozřejmě se může zdát, že takoví lidé sportovat nepotřebují, proč také, že? Důvod, proč něco dělat není pouze o vzhledu a fyzické zdatnosti, mnoho lidí se jde krátce ráno a k večeru pouze proběhnout a to jim stačí.

Jakýkoliv větší pohyb, zejména potom běh, totiž skvěle pročišťuje hlavu a pomáhá k dobré náladě. Stačí se jít každý den alespoň na půl hodiny proběhnout (není nutné žádné závratné tempo) a uvidíte, že se na všechny své problémy a starosti budete dívat jinak, než kdybyste celé dny seděli doma a o těchto svých problémech a starostech nepřetržitě přemýšleli. Nakonec si uvědomíte, že vás to docela baví, zvykli jste si na to a dá se říci, že sportování začínáte považovat za svůj koníček, ke kterému se rádi vracíte.

Další důvod, proč sportovat, je udržení si stále špičkové kondice, mít vyrýsované tělo, stále se zlepšovat a třeba to pohybem někam dotáhnout. K takovýmto účelům už slouží různá fitness centra, posilovny, sportovní oddíly nebo kluby. Záleží na tom, jaký sport hodláte provozovat a na jakou úroveň se chcete dostat.

Jsou nějaké hranice?

 
Samozřejmě, že hranice existují i ve sportu. Hodně lidí si říká, že čím se víc a častěji namáhají, tím lepší to je a tím lépe dosáhnou výsledků, které požadují. Tohle určitě není pravda, tělo není stroj a často potřebuje odpočívat, rozhodně by nemělo být v zápřahu 24 hodin denně.

Takovéto přetížení potom znamená časté úrazy a rozhodně se tímto způsobem ona proměna těla nezrychlí, spíše naopak. Po jakémkoliv náročnějším cvičení je potřeba si odpočinout a dodat tělu potřebnou energii, jelikož díky této energii jste poté schopni jít si znovu zacvičit.

Budu na to mít?

 
Pokud je vám vcelku jedno, jak chcete sportovat, ať už je to každodenní běhání nebo občasný fotbálek s kamarády, nebude vás to stát prakticky nic. Existuje spousta sportů, které se dají provozovat bez speciálního vybavení. Na fotbal s kamarády vám stačí obyčejné tenisky, popř. nějaké levné kopačky na běhání zase staré tričko nebo mikina a obyčejné boty, lepší jsou sice speciálně upravené na běh, kdy je chodidlo ve větší pohodě, ale ze začátku stačí staré boty, musí však být pohodlné.

Pokud jste si vybrali sport, během kterého je potřeba mít na sobě nebo při sobě nějaké věci, které už je potřeba dokoupit, bude vás to stát víc, vždycky záleží na sportu, částka za hokejovou výzbroj bude odlišná od lyží a helmy. Ve fitness centrech se zase platí určitý počet vstupů a poté si musíte permanentku obnovit. Nebo si můžete veškeré potřebné náčiní koupit k sobě domů, záleží na vás.

Kdy mám začít?

 
Jednoduše kdykoliv. Ovšem nejlepší a nejrozumnější volbou je začít už jako malé dítě. Dítě se totiž lépe učí novým věcem, vybuduje si sebevědomí a smysl pro hru. Pokud to bude dítě bavit a bude se zlepšovat, je velká šance, že to dotáhne na vyšší úroveň a v budoucnu se sportem může třeba živit. Rodiče ale rozhodně nesmí své dítě nutit do sportu, který se líbí jim samotným. Pokud má dítě své preference a upřednostňuje jiný sport, rodiče by mu měli vyjít vstříc a hledat sport, který ho bude bavit, ne vždycky je to totiž fotbal nebo hokej.