Hlavně pokud je napojíme na obytný dům. Hlavní vchod by byl v tomto případu nejlepší z obývací nebo jídelní části domu. Nejdůležitější je ale zpevněná plocha, která bude pod naším novým rozšířeným prostorem. Je to v podstatě základ, pro naši relaxační zónu v horkých dnech nebo i při náhlém dešti, pokud by pergola byla postavena mimo domek například v centru zahrady. Měla by být dostatečně velká, aby umožňovala pohodlné obývání pro všechny. Navíc je to tak trochu naše zázemí, takže určitě musíme počítat se zahradním nábytkem, koutkem pro děti, aby se zde dal umístit přenosný gril, a ještě zahradnice ocení místo pro květiny nebo jinou dekoraci.
Jaký zvolíme materiál?
Dřevěný – dřevo samo o sobě vypadá moc pěkně, je přirozené a všestranně použitelné. Materiál se dobře opracovává. Prakticky má biologický původ, takže je i odolné vůči povětrnostním podmínkám. Samozřejmě potřebuje další ošetření, jako impregnaci, podpůrné konstrukční opatření a nátěr. Tím zajistíme delší životnost naší pergoly.
Hliníkový – tentokrát se Hliník neodstěhoval do Humpolce, jak známe tuto frázi ze známého českého filmu, ale k nám na náš pozemek. Originální díly jsou tvořeny právě z tohoto materiálu a jedná se prakticky o lehký stavebnicový systém, který je zároveň též odolný vůči povětrnostním vlivům.
Zastřešení je důležitou součástí
Je hezké, že bychom měli dobrý a pevný základ, na kterém budeme stavět. Dokonce nám stojí i konstrukce stavby, ale všechno by to bylo marné, kdybychom zde neměli zastřešení. Sice také by to splnilo účel, že tam můžeme trávit pěkné chvilky, ale ne záměr, s kterým jsme do stavby šli. Potřebujeme tu správnou a vyhovující střechu nad hlavou.
– Deštník – pokud bude pouze u stolu, tak je to sice ochrana před sluníčkem, ale jinak pro nás bezvýznamná.
– Látka – musí být z nepromokavého materiálu, která nepropustí teplé paprsky, ale ani déšť. Ta se dá umístit napevno, ale také může být výsuvná, pokud bude stavba navazovat například na dům. Výhodou je, že zakryjeme prakticky celý prostor.
– Polykarbonátové desky – jsou velmi využívané díky průsvitnosti, odolnosti UV záření, ale také mají dlouhou životnost a tvrdost, že je ani kroupy neponičí.
Se stavbou zahradního přístřešku můžeme začít již v jarních měsících, jak nám to počasí dovolí, abychom v létě mohli v klidu relaxovat na čerstvém vzduchu. Nebo si ji rovnou můžeme objednat a postavit během pár dnů.