Muži české historie

Téměř v každém století naší historie se najde významná postava muže, která zahýbala českými dějinami, ať to byli politici, vědci, hudebníci či spisovatelé. Na ty nejvýznamnější se pojďme společně podívat.
labutě na Vltavě

STÁTNÍCI:
Karel IV.
Nejvýznamnější panovník české historie. Nezapřel v sobě českou krev přemyslovského rodu z matčiny strany a dokázal české země vzkřísit z popela. Když se z Francie, kde studoval a žil, vrátil do Čech, našel jen zbídačenou a rozkradenou zemi. Rozhodl se, že z Prahy vytvoří nejkrásnější evropské město, proto nechal vystavět Nové město pražské, nový most přes Vltavu, teprve druhou univerzitu v celé Evropě, katedrálu Sv. Víta, svůj nový hrad Karlštejn kousek za Prahou, kam uložil nově vytvořené korunovační klenoty s nádhernou Svatováclavskou korunou a také nechal přestavět celý Pražský hrad, ze kterého byly v té době jen ruiny.
zimní noc v Praze
Tomáš Garrigue Masaryk
Rodák z Hodonínska, který se stal prvním československým prezidentem. Tento vzdělaný muž, který již od svého mládí pracoval jako vědec na univerzitě, se výrazným způsobem zasadil o vznik samostatného Československa. Zajímavostí však je, že v době I. světové války, kdy odjel do Ameriky vyjednávat ohledně českých zemí, měl ambice pouze na to, aby české země dosáhly více samostatnosti v rámci Rakouska-Uherska, s tím, že by se Československo mohlo odtrhnout úplně, zpočátku nepočítal.

NOSITELÉ NOBELOVY CENY:
Ne každá země má to štěstí, že by měla ve své historii osobnosti, které se mohou pyšnit tímto nejvýznamnějším světovým oceněním. My to štěstí měli, a to dokonce dvakrát.

Jaroslav Heyrovský
Ačkoli tento vědec získal nejprestižnější ocenění za svoji vědeckou činnost, byl částí obyvatel v nemilosti za údajné kolaborantství v době II. světové války. Díky přátelství s německým vědcem Johannem Böhmem, mohl i přes uzavření vysokých škol nadále pracovat na svém výzkumu. Kolaborantství mu však nikdy nebylo dokázáno.
Nobelovu cenu získal za chemii, a to 10. prosince 1959 za objev analytické polarografické metody. Zajímavostí je, že na Nobelovu cenu byl nominován celkem osmnáctkrát v oblasti chemie i fyziky.

Jaroslav Seifert
Tento úspěšný spisovatel se ocenění v podobě Nobelovy ceny dočkal až na samém sklonku života a jeho zdravotní stav mu už nedovolil si cenu osobně přebrat, musela to za něj udělat dcera. Zajímavostí je, že cena mu byla předána v roce 1984 a v tehdejším tisku o tom byla pouhá zmínka na zadní straně novin, neboť byl Seifert brán jako nespolupracující autor s režimem. Až později se komunistická strana pokusila této příležitosti využít ke své propagandě.