Studenti nebo čerství absolventi se velmi často potýkají s problematikou pracovních smluv a dohod. Každý, kdo by se chtěl ucházet o nějakou práci, a to nejenom o hlavní pracovní poměr, ale také třeba jenom i brigádu, by měl vědět, co znamenají pojmy jako DPP, HPP, DPČ a podobně. Jakmile tyto zkratky budete chápat, nejspíše se již nebudete ptát, zdali je výhodnější DPP nebo HPP https://www.girltime.cz/dpp-nebo-hpp-co-byste-meli-vedet-nez-nastoupite-do-prace/, protože budete vědět, že jde o zcela dva odlišné režimy, ve kterých budete pracovat.
Jaký je rozdíl mezi DPP a HPP?
Zatímco u první zkratky jde o nejčastější formu smlouvy, která se uzavírá mezi brigádníkem a zaměstnavatelem, u HPP je to pak typická smlouva, kterou je třeba uzavřít, když chcete nastoupit do stálého zaměstnání, například po ukončení studia. Tento rozdíl je naprosto stěžejní, a od něj se odvíjí mnoho dalších zkušeností, které je třeba mít na paměti.
Daně a poplatky
DPP, tedy dohoda o provedení práce, je skvělou volbou pro studenti, kteří si chtějí přivydělat nějaké peníze při studiu. Studenti zpravidla nemají mnoho času věnovat se práci, a tak nebude omezující ani 200 hodin, které je možné u jednoho zaměstnavatele strávit prací. Stejně tak výdělek omezený na maximálně 10 tisíc korun měsíčně nebude omezující, neboť více studenti zpravidla nepotřebují. Pokud by však došlo k přesahu hodin i výdělku, pak je nutné uvědomit si, že s tím přichází větší odvody na zdravotním a sociálním pojištění. Pokud se však budete držet klasicky zkrátka, počítejte pouze s odváděním 15% daně, kterou však je možné získat celou zpět při podepsání poplatníka daně.
U HPP – hlavního pracovního poměru, se odvádí klasické odvody, a to nejenom v podobě daní, ale také zdravotního a sociálního pojištění. Při uzavírání smlouvy pak nejspíše získáte informaci o měsíčním příjmů, který bude uvedený v hrubé mzdě. Vynásobíte-li tuto mzdu dvě třetinami, pak přibližně získáte čistou měsíční mzdu.
Rozdíl spočívá v rozsahu práce
Pro brigády je určená dohoda o provedení práce, pro stálé zaměstnání pak smlouva o hlavním pracovním poměru. Je proto nutné dělat mezi těmito smlouvami rozdíly a nezaměňovat je.