Perly jsou odjakživa považovány za symbol krásy a čistoty. Jedna antická legenda tvrdí, že jsou to slzy bohů, které spadly na zem. Česká pověra nás před perlami varuje. Prý znamenají budoucí slzy v našich životech. Ale jen v tom případě, pokud nejsou součástí nějakého šperku. Pak jsou prý neškodné.
Přírodní perlu můžeme najít uvnitř
o perlorodky
o perlotvorky
o mořské ústřice.
Do schránky těchto tvorů vnikne cizí tělísko (většinou se jedná o zrnko písku). Pro tvora, který ve schránce bydlí, je to jako kamínek v botě u lidí. Tlačí a znepříjemňuje život. A jelikož si ten tvor nedokáže pomoci jinak, začne tu nepříjemnost obalovat, aby tolik netlačila. Je to vlastně obranná reakce. Obaluje kamínek uhličitanem vápenatým tak dlouho, až přestane být tolik na obtíž. A perla je na světě. Každá perlorodka vytvoří vždy jen jednu.
Musí být dokonalá
Proč je perla tak vzácná? Není jednoduché ji najít. A není jednoduché najít takovou, která by měla správný tvar. Ne vždy se perlorodce podaří dokonalá kulička, která je hladká a má správnou barvu. Perlám se přisuzovaly různé vlastnosti a schopnosti.
o V Indii dostává perly dívka na cestu do manželství. Má to být symbol čistoty a lásky.
o V Řecku to mají tak trochu podobně. Perly mají zajistit manželské štěstí.
o V některých zemích si je brali vojáci, kteří táhli do boje. Měly je ochránit před zraněním.
Kleopatra perly pila
Perly kdysi proslavila i proslulá egyptská královna Kleopatra. Už v jejích dobách měly perly obrovskou cenu. Za jednu se dalo koupit celé hospodářství. Když byl jednou u královny Kleopatry na hostině římský politik a vojevůdce Marcus Antonius, chtěla se blýsknout svou chytrostí. Řekla, že může jedním douškem pohltit celé království. Aby své tvrzení dokázala, nechal rozpustit v octě několik perel a pak vše vypila.