Bylo však zjištěno v několika nezávislých výzkumech, že v pokročilém věku nad 55 let a zhruba do 66 let se pracovní výkonnost nijak významně nesnižuje. Výzkumu se podrobilo zhruba čtyři tisíce lidí, kteří pracují v montážních automatizovaných linkách výrobního závodu firmy Mercedes. Testy sledovaly jejich výkonnost a počet chyb v pracovním procesu a porovnávali je s nižšími věkovými skupinami dělníků. Výzkum překvapivě stanovil závěrečné resumé v tom smyslu, že „výzkumné osoby“ nad 55 let byly produktivnější a méně chybovaly, než ti mladší.
Zajímavé výsledky by přinesl výzkum v České republice
Musíte si ale uvědomit, že šlo o výzkumy, které byly provedeny v Německu, kde je přece jen mentalita národa poněkud odlišná od té naší, zvlášť v souvislosti s nastavením na produktivitu práce. Navíc německé mzdy a pracovní prostředí ve srovnání s naším – to je také někde úplně jinde, a do statistických výsledků rovněž promlouvá zdravotní stav těchto věkových skupin, který bývá v Německu jiný, než u Čechů. Češi se podle statistik více nezdravě stravují a žijí pod vyšším tlakem a ve větším stresu, než Němci, Rakušané a Švýcaři.
Otázkou tedy zůstává, jak by statistika dopadla, kdyby byla provedena u nás v Česku. A ne ve firmě, kde lidé pracují na automatizovaných linkách a kde nejsou vystaveni častým konfliktním situacím nebo nepříjemnostem ve firmách, které hledají kdejakou skulinu, jen aby mohly přežít. Přece jen je zázemí prestižní automobilky jiné, lidé mohou pracovat ve větší pohodě, nemusí řešit existenční starosti a situace, zda zvládnou splácet hypotéku na bydlení, nebo zda zaplatí nájem. Mnoho českých seniorů také pracuje jen proto, aby přilepšili i svým rodinám, zejména svým dětem. Lidem v Německu se také jinak žije vzhledem k jejich mzdám. Mzdy českých dělníků jsou několikanásobně nižší, ale zas tak jednoduše paušalizovat celou problematiku také nelze.