Zelený čaj je označován jako jediný „pravý“ čaj. Je to tím, že prošel při své výrobě minimální oxidací a zachovává si tak většinu vitaminů, antioxidantů a dalších tělu prospěšných látek. Je vyroben z čajovníku čínského a jeho lístky jsou pak sušeny ve speciálních pánvích.
Jak si správně připravit zelený čaj?
Ať už máme zelený čaj v podobě lístečků nebo v čajovém sáčku, vždy je důležitá doba louhování a teplota vody, kterou čaj zaléváme. Záleží samozřejmě na typu čaje. Ovšem obecně platí, že se jedna dávka pro 250ml hrníček louhuje cca 3-4 minuty a zalévá se vodou, která má teplotu cca 70-80 °C. Pokud jste někdy zalili zelený čaj právě se vařící vodou, pak jistě víte, že má trochu nahořklou chuť. A naopak – pokud jej zalejete chladnější vodou, pak je čaj mdlý a vodnatý. Originálně se nemíchá s cukrem ani jinými sladidly, protože právě přídavky snižují jeho účinky.
Jaké jsou jeho účinky?
· Duševní i tělesná vzpruha
· Detoxikace těla – zbavení se tělu škodících látek
· Prevence srdečních onemocnění a cukrovky
· Snižuje cholesterol
· Udržení dobrého stavu imunitního systému
· Stimuluje metabolismus člověka a přispívá tak k hubnutí – zde je zajímavé jak samotné „hubnutí“ funguje. Látky ze zeleného čaje působí na nervovou soustavu člověka, která pak vyšle signál pro vylučování tuků do krevního oběhu!
· Přispívá ke zdraví chrupu, neboť obsahuje fluor
Něco málo z historie
Představte si, že zelený čaj se pije již 5000 let! Pravděpodobně byl objeven v Indii a Číně a tehdy se pil hlavně z medicínských důvodů. V roce 1191 pak vznikla tzv. „Kniha čaje“, kde jsou popsány blahodárné účinky zeleného čaje a jak se má v medicíně používat. Zelený čaj je však dodnes velmi oblíbený a někteří lidé na něj nedají dopustit! Existuje i mnoho druhů, které se liší zrnitostí, způsobem přípravy nebo dokonce i použitím odlišných rostlin. Vám nejznámější bude nejspíš zelený čaj Matcha, který se u nás přidává jako příchuť do zmrzlin nebo do jiných sladkostí.
Tak dejte vařit vodu!